Michael Georg Müller panelist na DIEM konferenciji u Dubrovniku

16.10.2017

Michael Georg Müller, predsjednik Uprave Raiffeisen banke, sudjelovao je kao panelist na Dubrovnik International Economic Meeting (DIEM) konferenciji.

 

Michael Georg Müller, predsjednik Uprave Raiffeisen banke, sudjelovao je kao panelist na Dubrovnik International Economic Meeting (DIEM) konferenciji na panelu pod nazivom „Izazovi i trendovi upravljanja u XXI stoljeću“. Radi se o trećem izdanju DIEM konferencije s ovogodišnjom središnjom temom – Upravljanje poslovnim rastom u nestabilnom okruženju.

Nakon službenog otvaranja, održana su predavanja uglednih profesora:  Richarda Pirchera, sa Sveučilišta primijenjenih znanosti BFI iz Beča, koji je govorio o vodstvu u promjenljivom okruženju, i Domenica Nicole, s Odjela za pravo i ekonomiju Mediteranskog sveučilišta  Reggio Calabria iz Italije, s temom: Rizik, kapitalizacija i opstanak novoosnovanih tvrtki – empirijsko istraživanje na uzorku talijanskih tvrtki.

Uvodna izlaganja poslužila su kao uvod u panel raspravu koja je uslijedila te je održana i  diskusija, na kojoj su sudjelovali Michael Georg Müller (RBA), Jany Hansal (Udruga civilnog društva DEŠA), Miho Balija (Hotela Maestral d.d.), Nikola Butigan (PEMO d.o.o.) i Sunčica Oberman Peterka (Ekonomski fakultet Sveučilišta u Osijeku), dok je panel moderirala izv. prof. dr. sc. Mirela Alpeza, direktorica Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR) s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku.

Tijekom panel rasprave, Müller je u svom dijelu izlaganja među ostalim naglasio: „U bankama raste višak kapitala koji se nema kome plasirati. Na taj kapital banke ne ostvaruju nikakav prinos. Dapače, višak drže kod centralne banke s nultim ili negativnim prinosom, pa realno ostvaruju gubitak na tom dijelu portfelja. U srednjem roku bi se monetarna politika trebala normalizirati. No, u razdoblju jeftinog novca povećane su cijene financijske imovine, kao i krediti rizičnijim klijentima. Normalizacija ponude kapitala rezultirat će smanjenjem vrijednosti imovine na tržištima kapitala i povećanjem troška financiranja za korisnike kredita. U dugom roku razvoj tehnologije prenosi pružanje usluge iz poslovnica banaka u virtualno područje. U tom području osim banaka financijske usluge nude i druge financijske organizacije, a sve više i nefinancijske (high technology) organizacije. Suočavanje s dugoročnim izazovima iziskuje veću prilagodljivost na strani banaka, kako poslovnog modela, tako i tehnološke podrške. Znači da je pred bankama razdoblje u kojem će se morati brzo mijenjati i prilagođavati, kako bi svoje poslovanje prilagodile predstojećem razdoblju“, zaključio je Müller.

 

Na ovogodišnjoj DIEM konferenciji sudjelovali su nastavnici, istraživači, znanstvenici i predstavnici gospodarstva te civilnog društva iz 23 države svijeta, a konferencija je bila organizirana uz partnerstvo sa sveučilištima iz Bosne i Hercegovine, Republike Češke, Litve, Makedonije, Malte,  Poljske i Hrvatske.

 

Na konferenciji su sudjelovali i sljedeći predavači: Zdenko Klepić – prorektor za poslovanje, ljudske potencijale i upravljanje kvalitetom Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Frank Bezzina – dekan Fakulteta za ekonomiju, menadžment i računovodstvo Sveučilišta u Malti, prof. dr. sc. Ermina Smajlović – dekanica Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Tuzli, doc. dr. sc. Božidar Jaković – prodekan za nastavu, studente i upravljanje kvalitetom Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Ivica Pervan – prodekan za organizaciju i financije Sveučilišta u Splitu, izv. prof. dr. sc. Sunčica Oberman Peterka – prodekanica za nastavu Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku i dr. sc. Mirela Alpeza – direktorica CEPOR-a.

 

DIEM konferenciju su ove godine otvorili Joško Cebalo, zamjenik župana i Jelka Tepšić, zamjenica gradonačelnika, dok su službeni dio programa pozdravnim govorom otvoril: izv. prof. dr. sc. Martina Lazara, prorektorica za međunarodnu suradnju i znanost i izv. prof. dr. sc. Ivona Vrdoljak Raguž, predsjednice Organizacijskog odbora Konferencije.