Hrvoje Budak panelist na forumu CEPORa

08.03.2018

S obzirom na fokus Raiffeisen banke na osnaživanje malih i srednjih poduzeća, RBA se pojavljuje u ulozi sponzora navedenih foruma koji će se održati u Rijeci, Virovitici, Puli, Splitu i Zadru.

 

Na održanom Forumu obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja, u organizaciji Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća (CEPOR) i Znanstveno-tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci (STEP RI), Hrvoje Budak – direktor regije za Poslovanje s pravnim subjektima, sudjelovao je kao panelist na panel raspravi pod nazivom „Prijenos poslovanja u Hrvatskoj: želje vs. stvarnost“. 

Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća (CEPOR) ove godine organizira niz Foruma obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja, s ciljem doprinosa promociji značaja obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja u Hrvatskoj. Nadalje, cilj je putem organizacije ovih događanja pružiti korisne informacije vlasnicima malih i srednjih (obiteljskih) poduzeća i svim zainteresiranim stranama na temu izazova razvoja i održivosti obiteljskih poduzeća u Hrvatskoj.

Ovi su forumi također namijenjeni i osobama koje razmišljaju o započinjanju poduzetničke karijere putem preuzimanja (kupovine) već postojećeg malog poduzeća, te malim poduzećima čiji vlasnici planiraju razvoj poslovanja putem preuzimanja (akvizicije) drugi malih poduzeća.

S obzirom na fokus Raiffeisen banke na osnaživanje malih i srednjih poduzeća, RBA se pojavljuje u ulozi sponzora navedenih foruma koji će se održati u Rijeci, Virovitici, Puli, Splitu i Zadru. Na svakom eventu predstavnik RBA će svoja razmišljanja podijeliti kao jedan od panelista na temu kako odabrati najbolje rješenje za transfer poslovanja i kada započeti proces. Zanimljivo i korisno je što na panel diskusiji sudjeluje i poduzetnik koji dijeli vlastita iskustva u primjeni različitih modela izlaska iz poduzeća.

Tako su na prvom održanom panelu u Rijeci, osim predstavnika RBA Hrvoja Budaka,  sudjelovali i Maša Smokrović, ravnateljica Ustanove za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući „Helena Smokrović“, zatim Igor Borovac, koji je već druga generacija u obiteljskom poduzeću i Boris Popović, osnivač i predsjednik Uprave Alarm automatika d.o.o.

Tijekom održane panel rasprave, Hrvoje Budak je naglasio: „Iz perspektive bankara, potvrdio bih važnost menadžmenta i rizik vlasništva, te koliko je za Banku važno da kontinuitet poslovanja ili projekta nije ugrožen očekivanom ili neočekivanom promjenom vlasništva. Kod malih i srednjih poduzeća najčešće funkcija vlasništva i upravljanja nije razdvojena, što sigurno otežava prijenos poslovanja koji je možda jedan od najosjetljivijih trenutaka u životnom ciklusu poduzeća. Također poseban izazov predstavlja prijenos kod poduzeća gdje je vlasništvo podijeljeno između više osoba. Iz mog iskustva, kroz tu veliku promjenu najlakše prolaze društva koja planiraju tu promjenu, te koja na vrijeme odgovore na tri osnovna pitanja: na koga prenijeti, kako i kada. Uglavnom, prijenos poslovanja je često emotivan proces za vlasnika i nije lagan za sve dionike; od zaposlenih, dobavljača, kupaca do banaka. U našoj kulturi je nekako uobičajeno da djeca preuzimaju poslovanje od roditelja i čak se često nameće, što možda nije uvijek najoptimalnije rješenje, naročito ako nedostaje motivacije ili kompetencija za planiranu ulogu. Kao Banka, aktivno smo sudjelovali u procesima prijenosa poslovanja naših partnera i naša uloga je od financiranja transakcija do financijskog opismenjavanja, što radimo kontinuirano kroz odnos s našim klijentima. Ono što mogu reći je da je svaki slučaj za sebe, kao i okruženje ili industrija u kojem djeluje, tako da svakoj suradnji pristupamo individualno i pronalazimo najbolje rješenje, bilo da se radi o pravnoj ili fizičkoj osobi“, zaključio je Budak.

U razvijenim zemljama s dugom tradicijom poduzetništva i privatnog vlasništva, udio obiteljskih poduzeća kreće se između 70 i 80 posto, dok je udio zaposlenih u obiteljskim poduzećima približno 50 posto ukupnog broja zaposlenih u privatnom  sektoru. Obiteljska poduzeća imaju značajan utjecaj i na gospodarstvo Hrvatske , te je potrebno usmjeriti pažnju svih relevantnih dionika na stvaranje preduvjeta za osiguranje kontinuiteta poslovanja obiteljskih poduzeća. Prijenos vlasništva i upravljanje obiteljskim poduzećima jedan je od najvećih izazova s kojim će se suočiti veliki broj obiteljskih poduzeća u Hrvatskoj u predstojećih pet godina.

Business Transfer Barometar istraživanje u Hrvatskoj, koje je u 2015. godii proveo CEPOR, pokazalo je da više od 5.300 poduzeća u Hrvatskoj, s približno 57.000 zaposlenih spadaju u kategoriju rizičnih poduzeća čiji vlasnici, bez obzira na svoje godine starosti, ne planiraju budućnost poduzeća nakon njihovog povlačenja u mirovinu, te podcjenjuju složenosti dugotrajan proces prijenosa poslovanja.