Izvješće o bankovnome sektoru SIE-a za 2017. godinu

09.06.2017

Sve u svemu, poslovanje bankovnih sektora SIE-a u 2016. godini bilo je obećavajuće.
 

 

Beč, 8. lipnja 2017. – Sve u svemu, poslovanje bankovnih sektora SIE-a(1) u 2016. godini bilo je obećavajuće. Godinu su obilježili solidno kretanje novih neto kredita, stabilizacija ili poboljšanje kvalitete imovine, kao i trajan oporavak na nekoliko ključnih tržišta SIE-a, kao što su Rusija, Rumunjska i Mađarska. Zbog ukupnoga snažnijeg povećanja bilančnih svota u odnosu na europodručje u bankovnome je sektoru došlo je do ponovnoga sustizanja – svojevrsnoga trenda konvergencije ili do, kako se naziva, „Konvergencije u bankovnome sektoru 4.0“.

Stanje imovine banaka u SIE-u poraslo je s oko 8,3 posto imovine banaka europodručja, koliko je iznosilo 2015. godine, na oko 9 posto u 2016. godini, što bi značilo da je ukupna imovina banaka SIE-a iznosila približno 2.400 milijarda EUR. Rast imovine banaka u regiji SE-a i JIE-a i dalje je iznimno snažan te je njezin iznos do kraja 2016. godine dosegnuo oko 1.070 milijarda EUR. Imovina ruskih banaka također se oporavila, a ukupna imovina od nekih 1.200 milijarda EUR trenutno je tek za 1,7 posto niža od rekordne razine iz 2013. godine. No, vremena izvanrednih stopa rasta u bankarstvu SIE-a stvar su prošlosti, što donekle odražava i činjenica da je tržišni udio inozemnih kreditora u SIE-u dosegnuo svoju najnižu razinu u posljednjih 10 godina. Godina 2016. donijela je porast tržišnog udjela banaka u državnome vlasništvu u podregiji Istočne Europe, kao i povećanje državnog i domaćega vlasništva u Srednjoj Europi. Samo predane zapadne banke koje posluju u SIE-u, kao što je RBI, a u proteklih su nekoliko godina prilagodile svoje poslovne modele i tržišne strategije i dalje iskorištavaju potencijal bankarstva u toj regiji.

„Očekujemo da će stope rasta novih kredita i imovine biti znatno održivije. Bankovna tržišta SIE-a i dalje nude prilike za zadovoljavajuć dotok prihoda s obzirom na svoje mogućnosti i diverzifikaciju“, izjavio je Johann Strobl, predsjednik Uprave Raiffeisen Bank International AG-a (RBI).

Njegovu procjenu podržavaju ključni nalazi posljednjeg izdanja godišnjega Izvješća o bankovnome sektoru SIE-a (CEE Banking Sector Report), publikacije analitičara RBI-a, uz priloge jedinica iz

RBI-jeve mreže RBI-ja u toj regiji te Raiffeisen Centrobank AG-a (RCB). Izvješće je predstavljeno na tiskovnoj konferenciju u Beču, 8. lipnja 2017. godine.

„Poslovanje bankovnoga sektora u Hrvatskoj u prethodnoj godini odvijalo se u uvjetima povišene likvidnosti tržišta i posljedičnoga nastavka tendencije snižavanja kamatnih stopa. Oporavak gospodarstva pozitivno se odrazio na naplatu potraživanja banaka od poduzeća. U segmentu kreditiranja stanovništva ostvaren je rast raspoloživoga realnog dohotka. Zajedno sa snižavanjem kamatnih stopa na kredite djelovao je u smjeru poboljšanja naplate potraživanja. Posljedično su smanjeni neprihodujući krediti u bankama. Zahvaljujući poboljšanju kvalitete imovine bankarski sektor je ostvario pozitivne rezultate poslovanja, te je povećao razinu kapitaliziranosti i likvidnosti.

U ovoj godini banke se suočavaju s novim izazovima. Problemi u poslovanju najvećeg klijenta negativno će utjecati na kretanje iznosa neprihodujućih kredita kao i na profitabilnost poslovanja. S druge strane, klijenti sve više traže kredite u domaćoj valuti s fiksnom kamatnom stopom za koje banke ne raspolažu adekvatnim izvorima financiranja. Banke nastaviti poslovati u uvjetima visoke razine likvidnosti i sposobnosti da zadovolje potražnju za kreditima“, izjavio je Anton Starčević, savjetnik predsjednika Uprave Raiffeisenbank Austria d.d.

 

Povratak zadovoljavajućeg rasta i profitabilnosti: RoE ponovno na razini 10 posto

 

Profitabilnost banaka u regiji SIE-a tijekom 2016. godine počela je ponovno znatno premašivati onu zapadnoeuropskih banaka, što je označilo kraj trenda opadanja profitabilnosti bankarstva te regije. Unutar europodručja, povrat na kapital (eng. kratica RoE) u bankovnome sektoru 2016. godine stagnirao je na približno 5 do 6 posto. Uz korekciju za ekstremne jednokratne učinke u Ukrajini (uglavnom u vezi s nacionalizacijom Privatbanka), prosječna profitabilnost (prema pokazatelju RoE) u SIE-u oporavila se na razinu oko 10 posto.

„Sveukupna tržišna kretanja u bankarstvu SIE-a podržavaju cilj ostvarenja RoE-a od barem 10 posto u toj regiji, što je pokazatelj profitabilnosti koji kreditorima jamči zaradu troška njihova kapitala. Procjenjujemo da će trošak kapitala velikih kreditora u SIE-u iznositi otprilike 9 do 11 posto, ovisno o poslovnim modelima svakoga od njih. U tom je kontekstu važno naglasiti da je sektorski RoE za 2016. godinu u najmanju ruku premašio prag od 10 posto na osam od 14 bankovnih tržišta obuhvaćenih ovim izvješćem. U 2015. godini samo je na četiri tržišta ostvaren RoE od 10 posto. Ukupno gledajući, ukrajinski je bankovni sektor jedini gubitaš u SIE-u za 2016. godinu“, objašnjava Gunter Deuber, voditelj istraživanja obveznica i valuta SIE-a u RBI-jevoj jedinici Raiffeisen RESEARCH, koji je i glavni autor Izvješća o bankovnome sektoru SIE-a.

Pozitivna dinamika zarade u bankarstvu SIE-a bila je podržana smanjenjem makroekonomskih neravnoteža, homogenijim i povoljnijim kretanjima rasta kredita te izostankom većih tržišnih i regulatornih šokova (npr. tečajne krize, prisilnih konverzija kredita). Osim toga, prema procjenama analitičara Raiffeisen RESEARCH-a, još jedan krug konvergencije u bankovnome sektoru čini se opravdan. Sadašnje razine financijskoga posredovanja u svim regijama SIE-a ispod su onih za koje ima pokrića u fundamentalnim pokazateljima. „Takvo stanje omogućuje prostor za daljnje financijsko produbljivanje, tj. za rast bankovnoga sektora nešto iznad budućeg rasta BDP-a“, pretpostavlja Gunter Deuber.

 

Ukupan omjer loših kredita SIE-a znatno ispod 10 posto, solidno poboljšanje i u Srednjoj te Jugoistočnoj Europi

 

Tijekom 2016. godine regionalni omjer loših kredita SIE-a stabiliziran je na oko 8 posto. Takvo je kretanje pospješeno solidnim poboljšanjem omjera loših kredita u Srednjoj i Jugoistočnoj Europi, gdje prosječan omjer loših kredita sada iznosi oko 7 posto (SE: 6 posto, JIE: 12 posto) od ukupnog iznosa kredita, što je najniža razina ovoga pokazatelja od 2010. godine. Nešto slabije kretanje omjera loših kredita u SIE-u u odnosu na Srednju i Jugoistočnu Europu može se jednostavno objasniti nedavnim razvojem događaja u Istočnoj Europi. U Bjelorusiji je došlo do promjene mjernih standarda ovoga pokazatelja, stoga se omjer loših kredita povećao na oko 12 posto, dok je prethodno bio jednoznamenkast. U Ukrajini službeni omjer loših kredita i dalje iznosi približno 30 posto. U Rusiji je pogoršanje kvalitete imovine dosegnulo maksimum nešto ranije nego što se očekivalo. Omjer loših kredita blago se smanjio sa 7,2 posto u 2015. godini na 7 posto krajem 2016. godine.

Ukupno gledajući, stručnjaci Raiffeisen RESEARCH-a očekuju da će se omjer loših kredita na području SIE-a u 2017. godini neznatno smanjiti zahvaljujući solidnom poboljšanju kvalitete imovine u Srednjoj i Jugoistočnoj Europi te u Rusiji. Međutim, izgledno je da će omjer loših kredita u Istočnoj Europi u iduće dvije do tri godine i dalje biti iznad dugoročnoga prosjeka, kao odraz teških uvjeta u bankovnome sektoru Ukrajine i Bjelorusije te znatno suženih mogućnosti za novo kreditiranje u Rusiji.

 

Ukupan omjer kredita i depozita u SIE-u na razini 86 posto

 

Omjeri kredita i depozita na svim tržištima SIE-a i u njegovim podregijama tijekom 2016. godine nastavili su se smanjivati te je ukupan omjer kredita i depozita SIE-a sada na razini 86 posto (SE: 90 posto, JIE: 81 posto, IE: 85 posto). Što se tiče regionalnih omjera kredita i depozita, dosegnuta je razina na kojoj su banke poslovale prije više godina, tj. u razdoblju koje je prethodilo naglom rastu prije 2008. i 2009. godine. Osim toga, u ovome trenutku samo na dva tržišta SIE-a (Ukrajina i Bjelorusija) omjer kredita i depozita iznosi znatno više od 100 posto, a slično je stanje bilo 2004. godine. Od svih drugih bankovnih tržišta SIE-a samo je još u Srbiji omjer kredita i depozita na razini oko 100 posto, dok je krajem 2016. godine na svim drugim tržištima bio ispod 100 posto.

 

Strane banke u Rusiji

 

Elena Romanova, viši stručnjak za bankarstvo SIE-a u Raiffeisen RESEARCH-u i jedan od vodećih autora Izvješća o bankovnome sektoru SIE-a, u svojoj se analizi usmjerila osobito na rusko tržište. U ovogodišnjem se izvješću usredotočila na strane banke u Rusiji: „U 2016. godini su zapadnoeuropske banke u Rusiji napokon mogle odahnuti, paralelno s nastavkom oporavka tržišta. Njihove odlučne namjere za smanjenje svih kategorija imovine 2014. i 2015. godine naizgled prelaze u blaži stav i pristup koji je usmjereniji na ostvarenje dobiti, za razliku od stajališta o smanjenju izloženosti iz posljednje dvije do tri godine. Po našem mišljenju, takav preokret podupire nekoliko činitelja. Prvo, sve su veće grupacije u Rusiji već provele prilično značajna smanjenja u protekle tri godine. To je rezultiralo manjim kreditnim portfeljima, troškovima i mrežama – a sve se događalo istodobno. Drugo, 2016. godina je napokon donijela stanovit predah po pitanju kreditnih rizika. Što se tiče izloženosti imovine, do najsnažnijega je udara zbog umanjenja vrijednosti došlo još 2014. i 2015. godine, zbog čega su banke bile prisiljene naglo povećati troškove rezerviranja te preispitati vlastite sklonosti riziku i kombinaciju imovine. Banke su se odlučile za različite pristupe, a naglasak je kod svake grupacije ovisio o njezinu području specijalizacije. Međutim, sve su imale isti zajednički cilj, koji je do danas već uglavnom postignut, a to je smanjenje rizika i troškova u Rusiji koliko je god moguće.“

„Ukupno gledajući, europske su banke izvršile prilagodbu i njihovi rezultati na ruskome tržištu već pokazuju znakove poboljšanja. No, to je imalo svoju cijenu u vidu smanjenja tržišnog udjela – a nekada je upravo on bio glavni prioritet europskih banaka u Rusiji i važan pokretač prethodnoga brzog rasta imovinske osnove. U 2016. godini ukupan tržišni udio banaka u 100 postotnom stranom vlasništvu iznosio je 6,1 posto imovine, dok su te banke prije pet godina imale tržišni udio od 8,5 posto“, dodaje Romanova.

 

Digitalno bankarstvo: Regija SIE-a idealan „poligon“ za ispitivanje prekograničnih rješenja

 

Naslov „Konvergencija u bankovnome sektoru 4.0“ naznaka je novoga kruga konvergencije koji čeka bankovni sektor SIE-a, a ovaj je put povezan s brojnim tehnološkim izazovima i mogućnostima. Stoga je jedan dio izvješća posvećen pregledu digitalnoga bankarstva u SIE-u.

Hannes Cizek, voditelj Digitalnoga bankarstva Grupe u RBI-ju, pojašnjava: „Digitalna transformacija izazov je bankama da prilagode svoje poslovne modele, povećaju brzinu pristupa tržištu i izjednače se s „novim“ konkurentima. Zapadnim je bankama, kao što je RBI, regija SIE-a idealan „poligon“ za ispitivanje prekograničnih bankovnih rješenja, budući da su neka tržišta SIE-a razmjerno malena, a čini se da su korisnici prilično otvoreni za prihvat novih proizvoda i usluga, kao i inovativnih kanala komunikacije i poslovanja s građanstvom. Stoga smo vrlo ponosni što je u svome neovisnom izvještaju Deloitte(2) naveo da slovačka banka kći RBI-ja Tatra banka može poslužiti kao primjer za referenciranje u području digitalnoga bankarstva cijele regije SIE-a.“

Cizek je također istaknuo da je RBI nedavno pokrenuo program za ubrzavanje razvoja financijskih tehnologija „Elevator Lab“ (www.elevator-lab.com), koji će novoosnovanim poduzećima koja se bave financijskim tehnologijama pružiti mogućnost da postanu dugoročni partneri RBI-ja i 14 banaka njegove mreže sa 16,6 milijuna klijenata.

Izvješće o bankovnome sektoru SIE-a za 2017. dostupan je na:

http://www.rbinternational.com/ceebankingsectorreport2017

Financijski analitičar: Gunter Deuber, RBI Beč

 

Urednica: Elena Romanova, financijska analitičarka, RBI
Zaključni datum podataka: 30. svibnja 2017. u 18:00 h
Dovršeno: 7. lipnja 2017. u 9:06 h
Prva objava: 8. lipnja 2017. u 10:00 h

* * *

Obavijesti i objašnjenja o riziku

Upozorenja

Podaci o pokazateljima uspješnosti odnose se na prošlo razdoblje. Uspješnost u prošlosti nije pouzdan pokazatelj budućih rezultata i kretanja cijena financijskog instrumenta, financijskog indeksa ili usluge u vezi s vrijednosnim papirima. To osobito vrijedi u slučajevima kada se financijski instrument, financijski indeks ili usluga vrijednosnih papira nudi u razdoblju kraćem od 12 mjeseci. Osobito je tako kratko razdoblje usporedbe nepouzdan pokazatelj budućih rezultata.
Uspješnost financijskog instrumenta, financijskog indeksa ili usluge u vezi s vrijednosnim papirima umanjuju provizije, naknade i drugi troškovi, koji ovise o okolnostima pojedinog ulagatelja.
Povrat na ulaganje u financijski instrument, financijsku uslugu ili uslugu u vezi s vrijednosnim papirima može porasti ili pasti zbog oscilacija tečaja.
Prognoze buduće uspješnosti temelje se samo na procjenama i pretpostavkama. Stvarna uspješnost u budućnosti može odstupati od prognoze. Posljedično, prognoze nisu pouzdan pokazatelj budućih rezultata i kretanja cijena financijskog instrumenta, financijskog indeksa ni usluge u vezi s vrijednosnim papirima.

 

Sve informacije i preporuke koje su tako označene u ovoj publikaciji, a dali su ih analitičari iz banaka kćeri RBI-ja ili Raiffeisen Centrobanka (RCB), distribuiraju se bez promjene pod odgovornošću RBI-ja.

Opis pojmova i metoda korištenih u pripremi financijskih analiza dostupan je na:  www.raiffeisenresearch.com/concept_and_methods

Detaljne informacije o analizama osjetljivosti (postupak za provjeru stabilnosti potencijalnih pretpostavki postavljenih u kontekstu financijskih analiza) dostupne su na: www.raiffeisenresearch.com/sensitivity_analysis

Objava okolnosti i interesa koji mogu narušiti objektivnost RBI-ja:

www.raiffeisenresearch.com/disclosuresobjectivity

 

Distribucija svih preporuka koje se odnose na 12 mjeseci koji prethode datumu objave (stupac A), kao i distribucija preporuka u kontekstu kojih se u proteklih 12 mjeseci pružaju usluge investicijskih društava određene u Odjeljcima A (investicijske usluge i aktivnosti) i B (pomoćne usluge) Priloga I. Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća („posebne usluge“) pružale su se posljednjih 12 mjeseci (stupac B).

 

Investicijska preporuka

Stupac A

Osnova: Sve preporuke za sve financijske instrumente (posljednjih 12 mjeseci)

Stupac B

Osnova: Preporuke za financijske instrumente svih izdavatelja, kojima su posebne usluge pružene u posljednjih 12 mjeseci
Preporuke za kupnju 41,9 % 50,0 %
Preporuke za držanje 48,7 % 25,0 %
Preporuke za prodaju 9,3 % 25,0 %

 

Detaljne informacije o preporukama koje se tiču financijskih instrumenata ili izdavatelja danima u razdoblju od 12 mjeseci prije ove publikacije (u skladu s čl. 4 st. 1. točka i) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/958 od 9. 3. 2016.) dostupne su na:
https://raiffeisenresearch.com/web/rbi-research-portal/recommendation_history

Aspekti objave koji mogu narušiti objektivnost RBI-ja:

1. Raiffeisen Bank International ili fizička osoba uključena u pripremu financijske analize ima neto dugu ili kratku poziciju iznad praga od 0,5 % ukupnog izdanog temeljnog kapitala izdavatelja. U slučaju premašivanja praga, o tome se izdaje izjava u kojoj se navodi je li neto pozicija duga ili kratka.
2. Izdavatelj posjeduje više od 5 % udjela u ukupnom izdanom kapitalu Raiffeisen Bank International AG-a.
3. Raiffeisen Bank International AG ili neki njegov povezani pravni subjekt djeluje kao održavatelj tržišta ili specijalist ili posebni sponzor ili stabilizacijski upravitelj ili održavatelj likvidnosti za financijske instrumente izdavatelja.
4. Tijekom prethodnih 12 mjeseci Raiffeisen Bank International AG ili neki njegov povezani pravni subjekt imao je važnu ulogu (npr. kao glavni voditelj ili suvoditelj) bilo koje objavljene ponude financijskih instrumenata izdavatelja.
5. U proteklih 12 mjeseci na snazi je ugovor u vezi s pružanjem usluga investicijskih društava koje su određene u Odjeljcima A (investicijske usluge i aktivnosti) i B (pomoćne usluge) Priloga I. Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća između Raiffeisen Bank International AG-a ili jednog od njegovih povezanih pravnih subjekata i izdavatelja ili je prema tom ugovoru došlo do plaćanja naknade ili obećanja da će naknada za te usluge biti plaćena. U takvim slučajevima objava se daje samo ako ne uključuje objavu povjerljivih poslovnih informacija.
6. Raiffeisen Bank International AG ili neki njegov povezani pravni subjekt s izdavateljem je zaključio ugovor koji se odnosi na izradu investicijskih preporuka.
7. Odgovorni analitičar ili osoba uključena u izradu financijske analize posjeduje financijske instrumente izdavatelja koje analizira.
8. Odgovorni analitičar ili osoba uključena u izradu financijske analize član je  upravnog odbora, odbora direktora ili nadzornog odbora  izdavatelja kojeg analizira.
9. Odgovorni analitičar ili fizička odnosno pravna osoba uključena u izradu financijske analize dobila je ili stekla dionice izdavatelja koje analizira prije javne ponude tih dionica. Objavljuje se cijena po kojoj su dionice stečene i datum stjecanja.
10. Naknada odgovornog analitičara ili fizičke odnosno pravne osobe uključene u izradu financijske analize je (i) povezana s pružanjem usluga investicijskih društava koje su navedene u Odjeljcima A (investicijske usluge i aktivnosti) i B (pomoćne usluge) Priloga I. Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća koje pruža Raiffeisen Bank International AG ili neki njegov povezani pravni subjekt, odnosno (ii) povezana je s naknadama za trgovanje koje prima Raiffeisen Bank International AG ili neki njegov povezani pravni subjekt.
11. Ako već nije objavljeno pod 1. – 10.: Raiffeisen Bank International AG ili neki njegov povezani pravni subjekt odnosno odgovarajući analitičar ili fizička ili pravna osoba uključena u izradu financijske analize objavljuje sve odnose, okolnosti i interese za koje se opravdano može očekivati da umanje objektivnost financijske analize, ili koji predstavljaju znatan sukob interesa u pogledu financijskog instrumenta ili izdavatelja na kojeg se izravno ili neizravno odnosi preporuka. U odnose, okolnosti ili interese ubrajaju se, na primjer, značajni financijski interesi u odnosu na izdavatelja ili drugi primljeni poticaji da bi se uzeli u obzir interesi treće osobe.

Interesi ili sukob interesa (opisan u prethodnom stavku) osoba iz nekog od povezanih pravnih subjekata Raiffeisen Bank International AG-a poznati su ili se opravdano moglo očekivati da su bili poznati osobama uključenima u izradu financijske analize.

Isto se odnosi na interese ili sukob interesa osoba koje, premda nisu uključene u pripremu financijske analize, imaju ili se razumno moglo očekivati da su imale pristup financijskoj analizi prije njezine objave.

 

 

 
Društvo Objava
Alior nema
Banca Transilvania nema
Bank Millenium nema
BRD (SocGen) nema
Erste Group 3
Europska investicijska banka (EIB) 4
Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) 4
Intesa Group nema
KBC Group nema
Moneta Money Bank nema

 

 

Društvo Objava
Otkrytie Finanical Corporation 4
OTP nema
OTP Group nema
Pekao nema
PKO nema
Sberbank nema
Societe Generale nema
UniCredit nema
VTB nema

 

 

Pravne napomene u vezi s financijskom analizom

Za publikaciju je odgovoran: Raiffeisen Bank International AG (u nastavku teksta: RBI)
kreditna je institucija u skladu s člankom 1. Zakona o bankama (njem. Bankwesengesetz) sa sjedištem na adresi Am Stadtpark 9, 1030 Beč, Austrija.
Raiffeisen RESEARCH (ISTRAŽIVANJA) organizacijska je jedinica RBI-ja.
Nadzorno tijelo: Kao kreditna institucija (prema čl. 1. austrijskoga Zakona o bankama, njem. Bankwesengesetz), Raiffeisenbank International Ag podliježe nadzoru austrijskog regulatora financijskoga tržišta (FMA, njem. Finanzmarktaufsicht) i Narodne banke Austrije (OeNB, Oesterreichische Nationalbank). Osim toga, RBI podliježe nadzoru Europske središnje banke (ESB), koji taj nadzor obavlja u okviru Jedinstvenoga nadzornog mehanizma (SSM), koji čine ESB i nacionalna nadležna tijela (Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013 – Uredba o SSM-u). Osim ako je ovdje izričito navedeno drukčije, upućivanje na pravne norme odnosi se na pravne norme koje je donijela Republika Austrija.
Ovaj dokument služi u informativne svrhe i ne može se reproducirati niti distribuirati drugim osobama bez odobrenja RBI-a. Ovaj dokument ne predstavlja poziv na ponudu ni prospekt u smislu austrijskoga Zakona o tržištu kapitala (njem. Kapitalmarktgesetz) i austrijskoga Zakona o burzi (njem. Börsegesetz), kao ni drugih usporedivih stranih zakona. Investicijska odluka u pogledu financijskog instrumenta, financijskoga proizvoda ili ulaganja (u nastavku teksta: proizvod) mora se donijeti na temelju odobrena, objavljena prospekta odnosno cjelovite dokumentacije za dotični proizvod, a ne na temelju ovoga dokumenta.
Ovaj dokument nije osobna preporuka za kupnju ili prodaju financijskih instrumenata u smislu austrijskoga Zakona o nadzoru vrijednosnih papira (njem. Wertpapieraufsichtsgesetz). Ni ovaj dokument, kao ni bilo koji njegov dio nisu osnova za bilo kakav ugovor ili obvezu. Ovaj dokument nije zamjena za potrebno savjetovanje o kupnji ili prodaji financijskog instrumenta, financijskoga proizvoda ni savjetovanje o ulaganju. U pogledu prodaje ili kupnje jednog od gore navedenih drugih proizvoda, vaš bankovni savjetnik može vam pružiti individualizirani savjet koji je prikladan za ulaganja i financijske proizvode.
Ta se analiza u suštini temelji na općenito dostupnim, a ne na povjerljivim podacima koje je ona strana koja priprema analizu dobila isključivo na osnovi svojega klijentskog odnosa s nekom osobom.
Osim ako nije izričito drukčije navedeno u ovoj publikaciji, RBI smatra sve informacije pouzdanima, ali ne daje nikakva uvjerenja u pogledu njihove točnosti i cjelovitosti.
Na tržištima u nastajanju može postojati viši rizik namire i skrbništva u odnosu na tržišta s uspostavljenom infrastrukturom. Na likvidnost dionica / financijskih instrumenta može, između ostalog, utjecati i broj održavatelja tržišta. Obje te okolnosti mogu dovesti do povećanja rizika u vezi sa sigurnošću ulaganja koja se provode s obzirom na informacije sadržane u ovom dokumentu.
Informacije u ovoj publikaciji aktualne su informacije na dan njezina stvaranja. Mogu zastarjeti zbog budućih kretanja, bez promjene same publikacije.
Osim ako nije izričito drukčije navedeno (www.raiffeisenresearch.com/special_compensation), analitičari zaposleni u Raiffeisen Bank International AG-u nisu plaćeni za određene transakcije investicijskoga bankarstva. Plaća jednog ili više autora ovog izvješća temelji se  (među ostalim) na sveukupnoj profitabilnosti RBI-a, koja između ostaloga uključuje zaradu od investicijskoga bankarstva i drugih transakcija RBI-a. Općenito govoreći, RBI svojim analitičarima i osobama koje odgovaraju analitičarima zabranjuje stjecanje vrijednosnih papira ili drugih financijskih instrumenata bilo kojega poduzeća koje pokrivaju analitičari, osim ako to stjecanje ne odobri Odjel za sukladnost RBI-ja.
RBI je uspostavio sljedeće organizacijske i administrativne dogovore, uključujući zabrane na protok informacija, kako bi umanjio ili spriječio sukobe interesa u odnosu na preporuke: RBI je odredio temeljna obvezujuća područja povjerljivosti. Obično postoje jedinice unutar kreditnih institucija koje su izolirane od drugih jedinica pomoću organizacijskih mjera kojima je uređena razmjena informacija budući da se u tim područjima neprestano ili povremeno rukuje informacijama značajnima za sukladnost. Informacije značajne za sukladnost u suštini ne smiju izlaziti iz zone povjerljivosti i s njima se u internom poslovanju, u što se ubraja interakcija s drugim jedinicama, mora postupati kao sa strogo povjerljivima. To se ne odnosi na prijenos informacija potrebnih za uobičajeno poslovanje. Taj je prijenos informacija, međutim, ograničen na ono što je apsolutno nužno (načelo nužnoga poznavanja). Razmjena informacija značajnih za sukladnost između dvaju područja povjerljivosti može se obavljati uz sudjelovanje osobe zadužene za sukladnost.
POSEBNI PROPISI ZA UJEDINJENU KRALJEVINU VELIKE BRITANIJE I SJEVERNE IRSKE (UK):
Ovaj dokument ne predstavlja javnu ponudu u smislu austrijskoga Zakona o tržištu kapitala (njem. Kapitalmarktgesetz, u nastavku teksta: KMG), a ni prospekt u smislu KMG-a ili austrijskoga Zakona o burzi (njem. Börsegesetz), Nadalje, nije namjera ovoga dokumenta preporučiti kupnju ili prodaju vrijednosnih papira ili ulaganja u smislu austrijskoga Zakona o nadzoru vrijednosnih papira (njem. Wertpapieraufsichtsgesetz). Ovaj dokument ne smije zamijeniti potrebno savjetovanje u vezi s kupnjom ili prodajom vrijednosnih papira ili ulaganja. Za sve savjete u vezi s kupnjom ili prodajom vrijednosnih papira ili ulaganja molimo obratite se svojoj RAIFFEISEN BANCI. Ovu je publikaciju odobrio ili izdao RBI radi promicanja svojeg investicijskog poslovanja. Londonska podružnica Raiffeisen Bank International AG-a ima ovlaštenje austrijskog regulatora financijskoga tržišta i podliježe ograničenoj regulaciji od strane Financial Conduct Authority (FCA). Pojedinosti o opsegu naše regulacije od strane FCA-a dostupne su na zahtjev. Ova publikacija nije namijenjena ulagateljima koji su individualni klijenti (eng. retail customers) u smislu pravila FCA i stoga im se ne smije distribuirati. Ni informacije ni mišljenja izraženi u njoj ne predstavljaju niti bi se trebali tumačiti kao ponuda ili poziv na ponudu za kupnju (ili prodaju) ulaganja. Moguće je da je RBI obavio transakciju za vlastiti račun (eng. own account transaction) u smislu pravila FCA-a bilo kojim ulaganjima koja su u ovom dokumentu spomenuta ili povezanim ulaganjima te stoga možda ima poziciju ili drži takva ulaganja. Moguće je da je RBI djelovao ili djeluje kao voditelj ili suvoditelj javne ponude nekoga vrijednosnog papira spomenutog u ovom izvješću ili nekoga povezanog vrijednosnog papira.
POSEBNA OGRANIČENJA ZA SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE I KANADU:
Ovaj se dokument ne smije slati niti distribuirati unutar Sjedinjenih Američkih Država i Kanade te njihovih područja i posjeda, niti se smije distribuirati bilo kojoj osobi iz SAD-a te osobi s prebivalištem u Kanadi, osim izravno putem RB International Markets (USA) LLC-a, brokera-dilera registriranog u SAD-u (RBIM) pod uvjetima navedenima u nastavku.

POSEBNE INFORMACIJE ZA SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE I KANADU:
Ovaj dokument s istraživanjem namijenjen je isključivo institucionalnim ulagateljima i ne podliježe svim normama neovisnosti i objavljivanja koje se možda primjenjuju na individualne ulagatelje. Ovo izvješće osigurao vam je RB International Markets (USA) LLC (RBIM), kao broker-diler registriran u SAD-u, ali ga je pripremilo naše neameričko povezano društvo Raiffeisen Bank International AG-a (RBI). Svaki nalog za kupnju i prodaju vrijednosnih papira sadržanih u ovom izvješću mora se dati RBIM-u. RBIM je dostupan na adresi: 1177 Avenue of the Americas, 5th Floor, New York, NY 10036, Tel. +1 212-600-2588. Ovaj dokument pripremljen je izvan SAD-a od strane jednog ili više analitičara koji možda ne podliježu pravilima o pripremi izvješća i o neovisnosti analitičara istraživanja usporedivima s onima koja vrijede u Sjedinjenim Državama. Analitičar ili analitičari koji su pripremili ovo istraživanje (i) nisu registrirani ni kvalificirani kao analitičari istraživanja pri Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) u SAD-u te (ii) ne smiju biti povezane osobe RBIM-a, stoga ne podliježu propisima FINRA-e, uključujući propise povezane s provođenjem i neovisnošću analitičara istraživanja.

Mišljenja, procjene i predviđanja sadržana u ovom izvješću RBI daje isključivo s datumom izvješća te podliježu izmjenama bez prethodne najave. Informacije sadržane u ovom izvješću sastavljene su iz izvora koje RBI smatra vjerodostojnima, ali RBI i njegova povezana društva i druge osobe ne daju nikakve izričite niti implicitne izjave ni jamstva u pogledu točnosti, cjelovitosti ili ispravnosti izvješća. Vrijednosni papiri koje nisu registrirani u SAD-u ne mogu se, izravno ili neizravno, nuditi ni prodavati u SAD-u ni američkim osobama (u smislu Uredbe S na temelju Zakona o vrijednosnim papirima iz 1933. [u nastavku teksta: Zakon o vrijednosnim papirima]), osim na temelju izuzeća prema odredbama Zakona o vrijednosnim papirima. Ovo izvješće ne predstavlja ponudu za kupnju ni prodaju bilo kojega vrijednosnog papira u smislu Odjeljka 5. Zakona o vrijednosnim papirima te ni ovo izvješće, kao ni bilo koji njegov dio ne tvore osnovu i na njih se ne smije oslanjati u vezi s bilo kojim ugovorom ili obvezom. Ovo izvješće daje samo opće informacije. U Kanadi se smije distribuirati samo osobama koje imaju prebivalište u Kanadi i koje, na temelju svoga izuzeća od zahtjeva o prospektima mjerodavnoga pokrajinskog ili teritorijalnog zakona o vrijednosnim papirima imaju pravo obavljati transakcije vrijednosnim papirima koji su ovdje opisani.
UREDBA VIJEĆA (EU) BR. 833/2014 O MJERAMA OGRANIČAVANJA S OBZIROM NA DJELOVANJA RUSIJE KOJIMA SE DESTABILIZIRA STANJE U UKRAJINI
Imajte na umu da je istraživanje obavljeno i da se preporuke daju samo u odnosu na financijske instrumente koji ne podliježu sankcijama prema Uredbi Vijeća (EU) br. 833/2014 o mjerama ograničavanja s obzirom na djelovanja Rusije kojima se destabilizira stanje u Ukrajini s povremenim izmjenama, tj. financijske instrumente izdane prije 1. kolovoza 2014.
Željeli bismo vam skrenuti pozornost na to da je stjecanje financijskih instrumenata s rokom iznad 30 dana izdanima nakon 31. srpnja 2014. Uredbom Vijeća (EU) br. 833/2014 o mjerama ograničavanja s obzirom na djelovanja Rusije kojima se destabilizira stanje u Ukrajini, s povremenim izmjenama, zabranjeno. Ne daje se nikakvo mišljenje u pogledu takvih zabranjenih financijskih instrumenata.
INFORMACIJE KOJE SE TIČU KNEŽEVINE LIHTENŠTAJN: DIREKTIVA KOMISIJE 2003/125/EZ od 22. prosinca 2003. o provedbi Direktive 2003/6/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća u pogledu fer prezentacije investicijskih preporuka i objavljivanje sukoba interesa ugrađena je u nacionalno zakonodavstvo Kneževine Lihtenštajn od strane tijela Finanzanalyse-Marktmissbrauchs-Verordnung.
Ako se bilo koja odredba ove Izjave o odricanju odgovornosti pokaže nezakonitom, nevaljanom ili neprovedivom u okviru mjerodavnoga pravu, ta će se odredba, u mjeri u kojoj se može odvojiti od preostalih odredaba, smatrati izostavljenom iz ove Izjave. To ni na koji način neće utjecati na zakonitost, valjanost ili provedivost preostalih odredaba.

 

Impressum

Zahtjevi o informacijama u skladu s austrijskim zakonom o e-trgovini
Raiffeisen Bank International AG
Sjedište: Am Stadtpark 9, 1030 Beč
Poštanska adresa: 1010 Beč, POB 50

Telefon: +43 1 71707-0    Telefaks: + 43 1 71707-1848        E-pošta: communications@rbinternational.com
Matični broj subjekta: FN 122119m registriran pri Trgovačkom sudu u Beču
PDV ID broj: UID ATU 57531200
Austrijski registar za obradu podataka: Broj u registru za obradu podataka (DVR): 4002771
S.W.I.F.T.: RZBA AT WW

Nadzorno tijelo: Kao kreditna institucija (prema čl. 1. austrijskoga Zakona o bankama, njem. Bankwesengesetz), Raiffeisenbank International Ag podliježe nadzoru austrijskog regulatora financijskoga tržišta (FMA, njem.Finanzmarktaufsicht) i Narodne banke Austrije (OeNB, Oesterreichische Nationalbank). Osim toga, RBI podliježe nadzoru Europske središnje banke (ESB), koji taj nadzor obavlja u okviru Jedinstvenoga nadzornog mehanizma (SSM), koji čine ESB i nacionalna nadležna tijela (Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013 – Uredba o SSM-u). Osim ako je ovdje izričito navedeno drukčije, upućivanje na pravne norme odnosi se na pravne norme koje je donijela Republika Austrija.

Članstvo: Austrijska savezna gospodarska komora, Savezni bankovni i osiguravateljni sektor, Udruga Raiffeisen

Izjava u skladu s austrijskim Zakonom o medijima

Izdavača i uredništvo ove publikacije: Raiffeisen Bank International AG, Am Stadtpark 9, A-1030 Beč
Medijski vlasnik ove publikacije: Raiffeisen RESEARCH – Verein zur Verbreitung von volkswirtschaftlichen Analysen und Finanzmarktanalysen, Am Stadtpark 9, A-1030 Beč

Izvršni odbor jedinice Raiffeisen RESEARCH – Verein zur Verbreitung von volkswirtschaftlichen Analysen und Finanzmarktanalysen: Mag. Peter Brezinschek (predsjednik), Mag. Helge Rechberger (potpredsjednik)

Raiffeisen RESEARCH – Verein zur Verbreitung von volkswirtschaftlichen Analysen und Finanzmarktanalysen osnovan je kao službeno registrirano društvo. Svrha i djelatnosti su (između ostalog) distribucija analiza, podataka, prognoza i izvještaja te sličnih publikacija u vezi s austrijskim i međunarodnim gospodarstvom te financijskim tržištima.

Osnovna je tendencija sadržaja ove publikacije
•Predstavljanje aktivnosti Raiffeisen Bank International AG-a i društva u njegovu vlasništvu u području provođenja analiza u vezi s austrijskim i međunarodnim gospodarstvom te financijskim tržištima
•Objava analiza uz pomoć različitih analitičkih metoda koje obuhvaćaju ekonomiju, kamatne stope i valute, državne i korporativne obveznice, dionice te robe, s regionalnim usmjerenjem na europodručje.

Tisak: AV+Astoria Druckzentrum GmbH, Faradaygasse 6, 1030 Beč

Dovršeno: 31. svibnja 2017. u 16:18 h
Prva objava: 8. lipnja 2017. u 9:00 h

 

(1) U Izvješću o bankovnome sektoru SIE-a Srednja i Istočna Europa definira se kao regija koju čine podregije Srednja Europa (SE) – Češka Republika, Mađarska, Poljska, Slovačka i Slovenija; Jugoistočna Europa (JIE) – Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Rumunjska i Srbija te Istočna Europa (IE) – Bjelorusija, Rusija i Ukrajina.
(2) Studija o referenciranju koju su izradili Deloitte i EFMA, Q3 2016.