Skip to main content

Program podizanja svijesti o kibernetičkoj sigurnosti: Zaštita uređaja

Vaša računala, prijenosna računala, pametni telefoni i tableti vam koriste za rad, komunikaciju, pohranjivanje informacija, surfanje internetom, bankovne usluge itd.

Napadači ove aktivnosti vide kao priliku za prijevaru kojom bi se domogli informacija (vaših osobnih podataka, podataka s kartice i podataka koje generira token za prijavu i autorizaciju transakcija), novca ili nanijeli vam štetu. Metode kojima pokušavaju postići prijevaru su različite, stoga je potrebno povećati oprez

Na kojim sve mjestima i situacijama trebate povećati oprez?

  • Kada god koristite računalo na javnom mjestu poput internet caffea ili aerodroma te prilikom korištenja besplatnog WiFi-ja na takvim mjestima.
  • Prilikom korištenja programa za razmjenu datoteka, jer ako nisu pravilno konfigurirani, nepoželjne osobe mogu imati pristup svim vašim datotekama.
  • Kada otvarate priloge u e-mailu/poruci, jer mogu sadržavati virus ili zlonamjerni kod koji će zaraziti vaše računalo.
  • Kod pretrage programa i aplikacija, kako biste bili sigurni da ih preuzimate s provjerenih izvora.
  • Poveznica u e-mailu/poruci/oglasu, kada pristupate web stranicama preko poveznica dobivenih u e-mailu, poruci (SMS; Whatsapp, Viber i sl.) ili putem društvenih mreža jer mogu zaraziti vaš uređaj.
  • Na web stranicama koje koriste pop up, odnosno skočne prozore sumnjivih poruka jer mogu zaraziti vaš uređaj.

Napadači mogu razviti i niz zlonamjernih programa posebno oblikovanih za maliciozne aktivnosti na uređajima poput računala, mobitela i tableta. Ovakav zlonamjerni program zove se Malware. I u slučaju malwarea vi ste ključan faktor u zaštiti svojih podataka. Ako pred vašim očima iskaču poruke čudesnih sadržaja koji će vas u trenu obogatiti, vrijeme je da te stranice i aplikacije napustite čim prije. 

Malware ili zlonamjerni kod predstavlja prijetnju za uređaje i njihovu sigurnost. To su široko rasprostranjeni programi koji mogu evidentirati sve što ukucate na računalu, snimati putem vašeg mikrofona i kamere, napraviti snimke ekrana, ukrasti dokumente i datoteke te otvoriti skrivena stražnja vrata vašeg uređaja. Ove informacije se zatim šalju osobi koja kontrolira neki od navedenih programa, u cilju krađe sredstava s vaših računa. 

Malware na vaš uređaj može stići skriven u naizgled bezopasnom prilogu poslanom putem e-pošte ili putem sumnjive web stranice. Također ga možete instalirati u naizgled valjanom programu ili aplikaciji preuzetoj na neprovjerenoj stranici.

Kako se možete zaštititi od malwarea?

  • Redovito ažurirajte operativni sustav (na svom mobitelu, laptopu, tabletu), web pretraživač i program za detekciju zlonamjernih programa (antimalware sustav).    
  • Povećajte razinu zaštite na vašem pretraživaču tako da ne prihvaćate kolačiće s neprovjerenih web stranica. 
  • Podesite svoj web pretraživač tako da ne čuva vaše lozinke (i izbrišite one koje su već sačuvane).   
  • Nikad nemojte kliknuti na ponuđeni link u vašoj e-pošti jer će vas možda odvesti na web stranicu sa zlonamjernim kodovima.
  • Koristite jedinstvenu lozinku za vaš osnovni e-mail račun koja se razlikuje od svih drugih lozinki.    
  • Koristite program za detekciju zlonamjernih programa.    

Naravno, ne možete uvijek znati jeste li „pokupili“ zlonamjerni program na svom uređaju. Zbog toga je važno imati instaliranu najnoviju verziju operativnog sustava uređaja i antivirusnog programa na svim uređajima (računalo, mobitel i sl.) čime uvelike povećavate razinu sigurnosti prilikom vaših online aktivnosti.

Najveću pažnju posvetite onim uređajima koje koristite za online bankarstvo i online kartična plaćanja.

Saznajte više o načinima postizanja kibernetičke sigurnosti

Kroz program podizanja svijesti o kibernetičkoj sigurnosti pod nazivom RBA Shield, naučite kako vas Banka štiti i na koje načine se sami možete zaštiti od napada i pokušaja prijevara u internetskom okruženju.

RBA Shield

Proširite svoje znanje o kibernetičkoj, odnosno informacijskoj sigurnosti uz RBA Shield i na vrijeme odbijte pokušaje krađe vaših podataka.

Phishing

Iznenadne prilike za nasljedstvom ili lakom zaradom, koje vam stižu sa sumnjivih adresa ili brojeva, neka samo budu prilika da se slatko nasmijete – jer prinčevima je zaista mjesto u bajkama.

Sigurnost kartičnog plaćanja

Izuzetno je važno pažljivo koristiti podatke s kartica. Kako biste smanjili rizik neovlaštenog korištenja vaše kartice za online i offline plaćanja, ne dijelite tajne podatke s kartica.

Ovaj sadržaj je isključivo odgovornost Raiffeisenbank Austria d.d. i ne odražava nužno mišljenje Europske unije.