
Na kraju veljače ukupni depoziti (isključujući središnju državu) 60,1 mlrd. eura
Početak godine obilježilo je blago smanjivanje ukupnih depozita klijenata uslijed novih izdanja državnog duga.
Unatoč ponudi nižih prinosa u odnosu na prethodna izdanja, nova izdanja državnog duga bila su atraktivnija od oročenih depozita kod banaka. Dok god je značajan višak likvidnosti u financijskom sustavu, ponuda prinosa na oročene depozite kod banaka tendira zaostajanju u odnosu na prinose kod novih izdanja državnog duga. Ne očekujemo značajan pad likvidnosti u financijskom sustavu, a time ni jačanje pritiska na povećanje atraktivnosti ponude kamatnih stopa na oročene depozite. Stoga bi u nastavku godine prinos na nova izdanja državnog duga trebao biti viši od ponude kamatnih stopa na oročene depozite stanovništva, ali uz nastavak tendencije smanjivanja razlike u prinosu uslijed smanjivana tržišnih kamatnih stopa.
Prema posljednjim podacima HNB-a, na osnovi stanja, ukupni depoziti (isključujući središnju državu) iznosili su na kraju veljače 60,1 mlrd. eura. Na mjesečnoj razini, ukupni depoziti zabilježili su smanjenje drugi mjesec za redom, koje je u veljači iznosilo 0,2%. Navedeno smanjenje ponajviše je posljedica povećanja depozita države kod HNB-a nakon izdanja dvanaestogodišnje euroobveznice, pri čemu su rezidenti upisali oko 0,5 mlrd. eura. S druge strane, na godišnjoj je razini zabilježeno ubrzanje rasta na 7,2% kao posljedica učinka baznog razdoblja, odnosno snažnog pada depozita u veljači 2024.
Prema strukturi depozita, prekonoćni depoziti činili su u veljači 71,2% ukupnih, odnosno iznosili su 42,8 mlrd. eura (-0,2% mjesečno odnosno +7,1% godišnje). S druge strane, s iznosom od 17,3 mlrd. eura, oročeni depoziti činili su 28,8% ukupnih. Oročeni depoziti porasli su na godišnjoj razini za 7,6%. Pozitivne promjene promatrane kategorije na godišnjoj razini traju od ožujka 2023. U odnosu na siječanj zabilježen je pad u promatranoj kategoriji za 0,8% ili 139 mil. eura.
Promatrano po sektorima, ukupni depoziti kućanstava iznosili su 39,7 mlrd. eura ili 65,9% ukupnih depozita. Rast promatranih depozita ubrzao je s 4,4% u siječnju na 7,2% u veljači. Na mjesečnoj razini rast je iznosio 0,3% Nakon što je krajem 2023. bilo primjetno usporavanje godišnjeg rasta depozita kućanstava kao posljedica učinka baznog razdoblja (zbog rasta sredstava na transakcijskim računima u istom razdoblju godinu ranije uslijed uvođenja eura), od početka 2024. godine godišnja stopa rasta postepeno se normalizira (iščezavanje neuobičajenih promjena iz izračuna). Od ukupnih depozita kućanstava, na prekonoćne depozite odnosilo se gotovo 29 mlrd. eura (3/4 ukupnih), što predstavlja povećanje za 9,6% godišnje i 0,9% mjesečno. Oročeni depoziti kućanstava iznosili su 10,7 mlrd. eura, a u odnosu na veljaču 2024. godine zabilježili su rast za 1,2%, dok su u odnosu na siječanj bili niži za 1,3%.
S druge strane, ukupni depoziti nefinancijskih društava iznosili su 16,1 mlrd. eura ili 26,8% ukupnih depozita. Na godišnjoj razini zabilježeno je ubrzanje s 3,7% na 3,9% uz smanjenje na mjesečnoj razini za 2,0%. Prema strukturi, od ukupnih depozita nefinancijskim društvima, 11,4 mlrd. se odnosilo na prekonoćne depozite, što je jednako smanjenju za 3,6% na godišnjoj razini uz rast za 0,3% u odnosu na siječanj 2024. Oročeni depoziti nefinancijskih društava iznosili su 4,7 mlrd. eura, što je na mjesečnoj razini povećanje za 2,1%. U odnosu na veljaču 2024. oročeni depoziti nefinancijskih društava porasli su za 14,1%.
Prema podacima iz središnje banke u veljači je zabilježen blagi pad kamatnih stopa na prvi put oročene i postojeće depozite poduzeća i stanovništva, čime se nastavio trend postupnog smanjivanja koji je prisutan od kraja prošle godine. Kamatna stopa na prvi put oročene depozite poduzeća smanjila se za 10 baznih bodova u odnosu na siječanj te je iznosila 2,28%, dok se za stanovništvo smanjila za 8bb i iznosila je 1,84%. Najveći doprinos navedenom smanjenju imala je niža kamatna stopa, ali i povećan obujam oročavanja depozita s dospijećem od dva do tri mjeseca.
Kamatna stopa na ukupne postojeće depozite poduzeća smanjila se u veljači na razinu od 0,58%, uz smanjenje kamatnih stopa na postojeće oročene depozite za 6bb (2,40%) i prekonoćne depozite za 3bb (0,11%). Kod stanovništva, kamatna stopa na ukupne postojeće depozite smanjila se za 2bb u odnosu na prethodni mjesec (0,45%). Pritom je kamatna stopa na postojeće oročene depozite pala za 4bb (1,63%), dok je kamatna stopa na prekonoćne depozite ostala nepromijenjena na razini od 0,02%.