Mirela Krstulović panelistica na forumu CEPORa u Zadru

21.03.2018

Mirela Krstulović, direktorica Regije za poslovanje s pravnim subjektima RBA, sudjelovala je kao panelistica na panel raspravi pod nazivom Prijenos poslovanja u Hrvatskoj: želje vs. stvarnost.

 

Na održanom Forumu obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja, u organizaciji Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća (CEPOR) i Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Zadar, Mirela Krstulović – direktorica Regije za poslovanje s pravnim subjektima iz RBA, sudjelovala je kao panelistica na panel raspravi pod nazivom „Prijenos poslovanja u Hrvatskoj: želje vs. stvarnost“. 

Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća (CEPOR) ove godine organizira niz Foruma obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja, s ciljem doprinosa promociji značaja obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja u Hrvatskoj. Nadalje, cilj je putem organizacije ovih događanja pružiti korisne informacije vlasnicima malih i srednjih (obiteljskih) poduzeća i svim zainteresiranim stranama na temu izazova razvoja i održivosti obiteljskih poduzeća u Hrvatskoj.

Ovi su forumi također namijenjeni i osobama koje razmišljaju o započinjanju poduzetničke karijere putem preuzimanja (kupovine) već postojećeg malog poduzeća, te malim poduzećima čiji vlasnici planiraju razvoj poslovanja putem preuzimanja (akvizicije) drugi malih poduzeća.

S obzirom na fokus Raiffeisen banke na osnaživanje malih i srednjih poduzeća, RBA se pojavljuje u ulozi sponzora navedenih foruma koji su se održali u Rijeci i Puli, te se očekuju forumi u Virovitici, Splitu i Zadru. Na svakom eventu predstavnik RBA će svoja razmišljanja podijeliti kao jedan od panelista na temu kako odabrati najbolje rješenje za transfer poslovanja i kada započeti proces. Zanimljivo i korisno je što na panel diskusiji sudjeluje i poduzetnik koji dijeli vlastita iskustva u primjeni različitih modela izlaska iz poduzeća.

Tako su na održanom panelu u Zadru, osim predstavnika RBA Mirele Krstulović, sudjelovali i Željko Goja, suvlasnik poduzeća HSTEC d.d. te Boris Budan, suosnivač i direktor poduzeća Inkontinentni centar d.o.o.

Tijekom održane panel rasprave, Barbara Vareško Pavlović je naglasila: „Odaziv naših klijenata bio je odličan, što pokazuje da se radi o temi koja je trenutno vrlo aktualna za naše gospodarstvenike. Pohvalila bih ovom prilikom CEPOR za inicijativu na organizaciji ovakvih skupova, jer u zadnjih 5 godina u praksi imamo često situacije u kojima, primjerice, razmatramo dugoročno financiranje za neku tvrtku kojoj je vlasnik 60+, te nam se neminovno otvori pitanje nasljeđivanja. Nažalost, na to pitanje vlasnik u pravilu ne zna odgovoriti, jer se nije još pripremio, ili čak nije razmišljao o prijenosu poslovanja. Razvidno je da se radi o itekako aktualnoj temi, te da treba što više poticati poduzetnike da se pripreme na promjene. Sa svim našim klijentima, koji se suočavaju s ovim problemom te im je potreban određeni oblik financiranja, intenzivno radimo na pronalaženju najoptimalnijeg rješenja za poduzeće i vlasnika. U slučajevima kad se pokaže potreba za financiranjem kupnje udjela od strane druge pravne osobe, za naše smo klijente u mogućnosti razmotriti financiranje putem HBOR-ovog programa Malo i srednje poduzetništvo, uz procjenu vrijednosti udjela i buduće vrijednosti društva“, zaključila je Krstulović.

U razvijenim zemljama s dugom tradicijom poduzetništva i privatnog vlasništva, udio obiteljskih poduzeća kreće se između 70 i 80 posto, dok je udio zaposlenih u obiteljskim poduzećima približno 50 posto ukupnog broja zaposlenih u privatnom  sektoru. Obiteljska poduzeća imaju značajan utjecaj i na gospodarstvo Hrvatske , te je potrebno usmjeriti pažnju svih relevantnih dionika na stvaranje preduvjeta za osiguranje kontinuiteta poslovanja obiteljskih poduzeća. Prijenos vlasništva i upravljanje obiteljskim poduzećima jedan je od najvećih izazova s kojim će se suočiti veliki broj obiteljskih poduzeća u Hrvatskoj u predstojećih pet godina.

Business Transfer Barometar istraživanje u Hrvatskoj, koje je u 2015. godini proveo CEPOR, pokazalo je da više od 5.300 poduzeća u Hrvatskoj, s približno 57.000 zaposlenih spadaju u kategoriju rizičnih poduzeća čiji vlasnici, bez obzira na svoje godine starosti, ne planiraju budućnost poduzeća nakon njihovog povlačenja u mirovinu, te podcjenjuju složenosti dugotrajan proces prijenosa poslovanja.